More
  czwartek, 11 sierpnia, 2022
  Baza wiedzy Samochód elektryczny – co warto wiedzieć

  Samochód elektryczny – co warto wiedzieć

  Samochody elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większa popularnością. W dobie konieczności obniżenia emisji CO2, samochody na prąd stają się rozsądnym rozwiązaniem ekologicznym. Czy jednak wiemy, jak wygląda użytkowanie takiego auta, czy jest bezpieczne i czy spełni nasze oczekiwania.

  Samochody elektryczne choć już coraz częściej widziane na polskich drogach to jednak wciąż nowość. Z roku na rok ich sprzedaż rośnie, między innymi dzięki wsparciu rządów w krajach UE. Wymiana samochodów napędzanych ropą czy benzyną na auta elektryczne to niewątpliwie spory krok do naprawy naszej planety.

  Sprawdź rodzaje samochodów elektrycznych.

  Jak działa samochód elektryczny

  Sercem samochodu elektrycznego już nie jest silnik spalinowy, a jego elektryczny odpowiednik. Dzięki wirnikowy, który obraca się w polu magnetycznym, zmienia prąd w ruch. Samochód na prąd nie posiada baku na paliwo, za to w jego wnętrzu napotkamy na akumulator bardzo podobny do tego, który znajduje się w laptopie (oczywiście odpowiednio większy). Magazynuje on energię potrzebną do rozruchu i pracy samochodu. Ilość zmagazynowanej energii jest zależna od pojemności baterii.

  Jak ładować samochód elektryczny, jak długo to trwa i jak daleko pojedziemy

  Samochód elektryczny ładujemy przez podłączenie przewodów do zewnętrznego źródła energii, uprzedzamy pytanie – każde auto wyposażone jest w kable do ładowania. Możemy to zrobić w garażu, na parkingu czy w centrum handlowym. Jak długo to trwa? Zależy od ładowarki, te możemy podzielić na:

  • Wolne – 3,7kW, czas ładowania wynosi od 6 do 12 h
  • Szybkie – 7kW, czas ładowania 3 do 6 h
  • Bardzo szybkie – 80% baterii naładujemy w zaledwie 30 min.

  Baterie podczas jazdy i ładowania zużywają się i jest to proces naturalny. Wydajność akumulatora zależna jest od temperatury. W zimie może spaść nawet o 40 %, co skutkuje częstszym ładowaniem. Warto również wspomnieć, że wysokie temperatury (lato) zmniejszają żywotność akumulatorów. Aby chronić żywotność akumulatora, w przypadku zbyt niskich jak i wysokich temperatur producenci stosują specjalne systemy, aby ograniczyć spadek wydajności akumulatorów.

  Samochodem elektrycznym możemy przemierzyć od około 250 do nawet 550 km. Jeżdżąc po mieście auta na prąd podczas hamowania odzyskują energię, przez co długość przejechanych kilometrów na jednym ładowaniu może się wydłużyć. Warto również wspomnieć, że ciągłe ładowanie baterii do pełna czyli 100% nie służy jej trwałości, podobnie jak ciągłe jej rozładowanie. Poziom naładowania akumulatora powinien wahać w granicy 20-80%. Reasumując, aby utrzymać akumulator w dobrej formie należy:

  • Pamiętać o stopniu jego naładowanie pomiędzy 20% a 80%
  • Unikać pozostawiania auta na rozładowanej baterii lub na baterii naładowanej do pełna.
  • Ograniczać częste szybkie ładowanie baterii, ponieważ przyspiesza to utratę jej pojemności

  Czy samochód elektryczny jest bezpieczny

  Konstrukcja samochodów elektrycznych jest wykonana z bardzo mocnych materiałów, jest sztywna, a podzespoły umieszczone są w sposób uporządkowany, brak silnika, paliwa czy olejów, to dodatkowy atut przemawiający za komfortowym użytkowaniem tych aut. Samochody elektryczne posiadają również szereg systemów bezpieczeństwa, znanych dobrze z samochodów spalinowych. Jeżeli chodzi o bezpieczne ładowanie samochodu elektrycznego to możemy być spokojni. Auto jest wyposażone w specjalne systemy zabezpieczeń, które działają na poziomie ładowarki, jak i po stronie samochodu. Gdy ładowarka nie zostanie umieszczona poprawnie w gnieździe, prąd nie zostanie doprowadzony do samochodu. System reaguje tylko i wyłącznie na poprawne podłączenie ładowarki i gniazda.

  Zalety samochodu elektrycznego

  Do zalet samochodu elektrycznego bez wątpienia trzeba zaliczyć wspomniane już zmniejszenie emisji CO2. Auta te są bardzo wygodne w użytkowaniu, proste w utrzymaniu przez brak wymiany filtrów, oleju. Samochód elektryczny jest samochodem bardzo intuicyjnym i cichym, co zwiększa komfort jazdy dla kierowcy jak i braku hałasu dla otoczenia. Ceny prądu są stabilne w porównaniu do wahań, jakie możemy zaobserwować przy cenach paliwa, poza tym jest tańszym źródłem napędzania auta. Mimo, że samochody elektryczne mają wiele zalet to wciąż wywołują pewne wątpliwości u potencjalnego właściciela, ze względu na to, że takie auto to wciąż nowość na rynku Polskim. Pamiętaj, że możesz też kupić stacje ładowania samochodów elektrycznych, i robić to u siebie a nie szukać postojów.

  Przywileje korzystania z samochodu elektrycznego

  Znamy już zalety samochodów elektrycznych, ale czy zdajemy sobie sprawę z benefitów jakie przynosi nam jazda takim autem?

  Biorąc pod uwagę ilość samochodów poruszających się po naszych ulicach, jazda po buspasach wydaje się bardzo kusząca. Tak, samochody w pełni elektryczne mogą poruszać się tak zwanymi buspasami, zgodnie z ustawą o elektromobilności. Co prawda bonus ten będzie obowiązywał do 2026 roku, ale jest to niewątpliwy przywilej. Można je już łatwo rozpoznać, gdyż od tego roku rejestrowane samochody elektryczne i wodorowe dostają nowe zielone tablice rejestracyjne. Elektryczne wyróżniają się czerwoną obwódką znaku legalizacyjnego, wodorowe – żółtą.

  Kolejny bonus to brak opłat za parkowanie. Musimy jednak pamiętać, że obowiązuje on tylko w strefach płatnego parkowania na drogach publicznych, więc kiedy zawitamy na parking prywatny opłatę będziemy musieli uiścić. Warty wspomnienia jest fakt, iż w sklepach wielkopowierzchniowych mamy wydzielone miejsce, gdzie możemy naładować swoje auto, tym samym zaparkować i dodatkowo w tym czasie zrobić zakupy.

  Najnowsze artykuły

  Przenośna ładowarka samochodów elektrycznych all-in-one, czy taka istnieje?

  Wiele już napisano na temat ładowarek pojazdów elektrycznych. Nieustannie rośnie liczba stacjonarnych punktów ładowania. Jednak czy klasycznie nam znane ładowarki w formie...

  Ładowarki samochodów elektrycznych na autostradach (tzw. MOP)

  W ślad za zwiększającą się ilością samochodów elektrycznych w ofercie wiodących producentów aut należy zadbać o ich obsługę a w szczególności ładowanie....

  Rosnąca liczba ładowarek na kontynencie europejskim

  Rozwój sieci ładowarek pojazdów elektrycznych jest podstawą do osiągnięcia masy krytycznej - odpowiedniej ilości samochodów elektrycznych. Na ten moment na mapie Unii...

  Czy samochody elektryczne są ekologiczne?

  Czy samochody elektryczne są ekologiczne? Zarówno w dyskusjach publicznych i prywatnych, to pytanie pada coraz częściej. I choć każdy ma tu swoje...

  Ile kosztuje naładowanie samochodu elektrycznego?

  W dobie coraz popularniejszych pojazdów z zasilaniem elektrycznym, wielu potencjalnychzainteresowanych z pewnością zadaje sobie pytanie, ile kosztuje naładowanie samochoduelektrycznego. Trudno się dziwić,...

  Ile trwa ładowanie samochodu elektrycznego?

  Z pewnością wielu potencjalnych właścicieli zastanawiało się ile trwa ładowanie samochoduelektrycznego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, istnieją...
  Baza wiedzy Samochód elektryczny – co warto wiedzieć

  Podobne artykuły