More

  Najczęściej wybierane marki pojazdów elektrycznych w Polsce

  Na podstawie danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, do najczęściej wybieranych marek samochodów elektrycznych w ostatnich latach należą Volvo, BMW, Mitsubishi, Nissan oraz Tesla.

  Ciągle rozszerzana oferta producentów samochodów osobowych, a także dostawczych, z pewnością korzystnie wpłynie na konkurencyjność ofert oraz obniżenie cen poszczególnych modeli.

  MarkaRejestracje 2016Rejestracje 2015
  Volvo23581
  BMW18885
  Mitsubishi3891
  Nissan3226
  Tesla2521
  Volkswagen193
  Audi822
  Mercedes-Benz61
  Porsche57
  Kia20
  Hyundai20
  Renault10
  Suma561337
  Na podstawie danych PZPM na podstawie danych CEP (MSW/MC). Kategoria aut napędzanych elektrycznie wg ACEA obejmuje auta w 100% elektryczne zasilane z baterii zainstalowanych w pojeździe (Pure or Battery Electric Vehicle – BEV), auta elektryczne o wydłużonym zasięgu, w którym silnik spalinowy funkcjonuje jako generator prądu i jest dodatkowym źródłem zasilania (Extended-Range Electric Vehicle – EREV) oraz auta z napędem hybrydowym typu plug-in, czyli możliwością ładowania z zewnętrznego źródła (Plug-in Hybrid Electric Vehicle – PHEV).

  Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie nowe samochodody elektryczne – ładowane z sieci elektrycznej oraz bazujące na ogniwach wodorowych – mogą otrzymać dedykowane tablice rejestracyjne charakteryzujących się zielonym tłem i czarną czcionką. Przykład poniżej:

  Pod względem ilości rejestrowanych samochodów elektrycznych w Europie dominują: Holandia, Austria, Francja, Portugalia i Niemcy. W Polsce na 10 tysięcy zarejestrowanych pojazdów zaledwie 12 to pojazdy elektryczne. Wskazuje to na obecną skalę i potencjał nasycenia rynku.

  Najnowsze artykuły

  Samochód elektryczny – co warto wiedzieć

  Samochody elektryczne z roku na rok cieszą się coraz większa popularnością. W dobie konieczności obniżenia emisji CO2, samochody na prąd staja się...

  Najważniejsze wyzwania w zakresie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych

  Aby samochody elektryczne mogły odnieść w Polsce sukces, potrzebnych jest szereg czynników, które można podzielić na krótko i długoterminowe.

  Korzyści z posiadania prywatnego auta elektrycznego

  Ustawa o elektromobilności (z dn. 11 stycznia 2018) przewiduje szereg zachęt dla wszystkich posiadaczy aut elektrycznych na cele prywatne. Poza rozszerzeniem dostępu...

  Obowiązki w zakresie wprowadzenia autobusów elektrycznych dla transportu publicznego

  USTAWA z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych opisuje szereg obowiązków jednostek publicznych w zakresie transportu zbiorowego.

  Podobne artykuły